DÜNYA

Portekiz’de yolsuzluk soruşturması! İsim benzerliği başbakanı yaktı

Portekiz’de savcılığın, hafta içerisinde Başbakan António Costa hükümetinin düşmesine yol açan yolsuzluk soruşturması kapsamında yaptığı dinleme kayıtlarında Başbakan Antonio Costa’nın adını Ekonomi Bakanı António Costa Silva ile karıştırdığı ortaya çıktı. Olayın, davanın sanıklarından birinin avukatının sorgulama sırasında durumu fark etmesi üzerine anlaşıldığı bildirildi. Savcıların da yanlışlarını kabul ettikleri belirtildi.İsim benzerliği hatasına ilişkin Başsavcılıktan ya da Yüksek Mahkeme’den henüz bir açıklama gelmiş değil.

Sosyalist Partili (PS) Costa, 2015 yılından bu yana Portekiz’i yönetiyor ve geçen yıl yapılan seçimleri de ezici bir çoğunlukla kazanmıştı.

Ulusa sesleniş konuşması yapanCosta,masum olduğunu belirttiama buna rağmen görevde kalmayacağını söyledi ve birkaç saat içerisinde istifasını sundu. Mart ayında yapılacak erken seçimlerde de dördüncü dönem için aday olmayacağını dile getirdi.

İSTİFA ETTİ

Ancak salı günü, kalabalık bir grupla makamına baskın yapan polisin, Costa’nın özel kalem müdürü ile birlikte dört kişiyi gözaltına alması ve bakanlarından birinin adının davada şüpheli olarak geçmesi sonrası hızlıca istifa etti.Ancak CumhurbaşkanıMarcelo Rebelo de Sousa’nın talebiyle mart ayınakadar geçici başbakan olarak kalmayı kabul etti.

Baskın ve gözaltı emrini veren soruşturma yargıcı, Portekiz’in İspanya ile kuzey sınırı yakınlarındaki lityum madeni imtiyazları ile güney kıyıdaki Sines’te bir hidrojen tesisi ve veri merkezi planlarıyla ilgili olarak görevi kötüye kullanma, seçilmiş yetkililere yolsuzluk ve nüfuz ticareti iddialarında bulunuyor.

Bu arada teknik/hukuki hatanın nasıl telafi edileceği, operasyonu yürüten savcıların ceza alıp almayacağı veya müstafi Başbakan Costa’nın yeniden görevine dönüp dönmeyeceği henüz bilinmiyor.

Damat 65 ‘Gelin’ 16 yaşında! Balayından sonra okula başlayacak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu