MANŞETLER

Ömer Bolat: Eylül ayında cari işlemler 1,9 milyar dolar fazla verdi

Eylül ayında cari işlemler hesabı 1,9 milyar dolarlık bir fazla verdi. Bu, son 23 ayın en yüksek aylık cari fazlası olarak kaydedildi. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, cari işlemler hesabında kalıcı bir düzelme için kararlılıkla çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Ömer Bolat: Cari işlemler eylülde 1,9 milyar dolar fazla verdi

AA

Ekonomide göstergeler her geçen gün iyi yönde ilerlemeyi sürdürüyor.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Merkez Bankası tarafından dün açıklanan ödemeler dengesi verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

“Cari işlemler eylülde 1,9 milyar dolar fazla verdi”

Cari işlemler hesabındaki olumlu seyre işaret eden Bolat, şu ifadeleri kullandı:

Mal ve hizmetler ihracatımızı artırmaya yönelik desteklerimiz ve yerli-milli üretime sahip çıkmaya dönük uyguladığımız ithalat politikaları ile cari işlemler hesabında kalıcı iyileşmenin sağlanmasına yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz. Cari işlemler hesabı eylülde 1,9 milyar dolar fazla vererek, aylık cari fazla son 23 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşmiştir. 12 aylık cari işlemler açığı ise 56,6 milyar dolardan 51,7 milyar dolara gerilemiş bulunmaktadır.

“Makroekonomik istikrarı kuvvetlendirici çalışmalarımız kesintisiz devam edecektir”

Hizmetler ihracatının eylül itibarıyla son 12 ay toplamı olarak 98,3 milyar dolara, turizm gelirinin de son 12 ayda yıllık bazda 46,9 milyar dolara yükselerek rekorlarını yenilediğini anımsatan Bolat, şunları kaydetti:

Ticaret Bakanlığı olarak ‘katma değerli ve inovasyon odaklı üretim ve yatırım, istihdam, ihracat, cari fazla ve adil bölüşüm’ önceliklerimiz ile Türkiye ekonomisindeki büyüme ortamını güçlendirip, makroekonomik istikrarı kuvvetlendirici yapısal dönüşümü gerçekleştirme çalışmalarımız kesintisiz devam edecektir.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu