YAŞAM

İsrail vatandaşı Filistinli oyuncu Maisa Abd el-Hadi gözaltına alındı

AŞIRI SAĞCI BAKAN’DAN HAKİM İÇİN “İÇİMİZDEKİ DÜŞMANLAR” İFADESİ

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı aşırı sağcı Itamar Ben-Gvir, X sosyal medya platformunda, Maisa Abd el-Hadi’nin gözaltına alındığında, İsrail bayrağı önünde elleri önden plastik kelepçeli fotoğrafını paylaştı.

Sicilinde “ırkçı ve nefreti kışkırtan söylemi nedeniyle” sabıkası bulunan Ben-Gvir, oyuncunun serbest bırakılmasına hükmeden Filistin asıllı İsrail vatandaşı Hakim Arafat Taha için “içimizdeki düşmanlar” ifadesini kullandı.

Oyuncu Maisa Abd el-Hadi, sosyal medyada “Hamas’a destek veren” paylaşımları suçlamasıyla dün gözaltına alınmıştı.

İsrail vatandaşı Filistinli oyuncu Maisa Abd el-Hadi, Gazze Şeridi sınırında “Hamas’a bağlı güçlerin bir buldozerle İsrail’in güvenlik duvarını aştığı” görüntüyü Berlin Duvarı’nın yıkılmasına gönderme yaparak, İngilizce “Hadi gidelim, Berlin tarzı” ifadeleriyle paylaşmıştı.

İsrail polisi, benzer şekilde 17 Ekim’de de Nasıra’da İsrail vatandaşı Filistinli şarkıcı Dellal Ebu Amine’yi sosyal medyada “Hamas’ı desteklediği ve İsrail karşıtı paylaşımlar yaptığı” gerekçesiyle gözaltına almıştı.

Ben-Gvir bakanlığa gelmesinin ardından içinde savcılar, polis birlikleri, siber uzmanların yer aldığı sosyal medya paylaşımlarını inceleyen bir “görev gücü” kurmuştu.

Söz konusu görev gücünün, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının saldırı başlattığı 7 Ekim’den sonra 210 dosyayı incelediği ve bunlardan 70’i hakkında iddianame hazırlandığı belirtildi.

Filistinli oyuncu Maisa Abd el-Hadi'ye ev hapsi - 2

İsrail vatandaşı Filistinli oyuncu Maisa Abd el-Hadi, Gazze Şeridi sınırında “Hamas’a bağlı güçlerin bir buldozerle İsrail’in güvenlik duvarını aştığı” görüntüyü İngilizce “Hadi gidelim, Berlin tarzı” ifadeleriyle paylaşmıştı.

“Metim LeRega” televizyon dizisinde birlikte oynadığı Ofer Shechter, sosyal medyada Elhadi’nin mesajlarını eleştirerek, “Senden utanıyorum. Kendinden utanmalısın. Nasıra’da yaşıyorsun, TV şovlarımızda ve filmlerimizde oynuyorsun ve sonra bizi sırtımızdan bıçaklıyorsun” diye yazdı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu