MANŞETLER

Hakkari’de 30 yıl süren düşmanlık, barışla noktalandı

Yüksekova ilçesinde iki köyden aileler arasında 30 yıldır arazi anlaşmazlığı nedeniyle yaşanan husumet, barışla sonlandırıldı.

<!– –>

İHA

Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Gürkavak köyüne bağlı Ortacık mezrasında ikamet eden Bars, Ata ve Kömürcük aileleri ile İkiyaka köyünde ikamet eden Doğan ve Çelik aileleri arasında 30 yıl önce arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan kavga sonucunda husumet başladı.

30 yıllık düşmanlık bitsin diye komisyon kuruldu

Yaklaşık 30 yıldır süren husumeti bitirmek için kanaat önderleri, muhtarlar ve STK’lardan oluşan bir komisyon kuruldu. Komisyon üyeleri, husumetli ailelerin ileri gelenleri ile bir araya gelerek, husumetin sonlandırılmasını istediler. Komisyon üyelerinin taleplerine olumlu yanıt veren aileler, ilçenin Güngör Mahallesi’nde bir araya gelerek barıştı.

Muhtar Özcanan: “Artık bu memlekette herkes aynıdır”

30 yıl sonra gelen barışın mutluluğunu yaşadıklarını belirten kanat önderi Karlı köyü muhtarı Kerem Özcanan, şunları söyledi:

Gürkavak köyü Ortacık mezrasındaki Bars, Ata, Kömürcük ve İkiyaka köyündeki Doğan ile Çelik aileleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle sıkıntılar yaşanmıştı. Bu olayın büyümemesi için kurulan komisyonda kanaat önderleri, muhtarlar ve STK’ların bir araya gelmesiyle 30 yıllık arazi anlaşmazlığını barışla sonuçlandırdık. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Artık bu memlekette herkes aynıdır, kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur. Bir arada yaşamak için huzuru sağmak adına ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bu barışa destek veren herkese çok teşekkür ediyorum.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu