VİDEO HABER

Mısır’da bulunan gemi, Gazze’ye yardım götüren gemidir

Türkiye, Gazze için seferber oldu. Sahra hastaneleri ve ambulansları taşıyan yardım gemisi Mısır’a ulaştı.

Sağlık Bakanlığı Afet Daire Başkanı Şükrü Yorulmaz yardım gemisinin bölgeye ulaşmasının ardından yaptığı açıklamada, “Sahra hastaneleri ve ambulanslar iki gün sonra Mısır’ın El Ariş Limanı’na ulaşmış oldu. Buraya gelen ilk ve en büyük yardım gemisi bu. Türkiye Cumhuriyeti olarak olay bölgesine ilk ulaşmış olan ilk yardım gemisini göndermiş olan ülkedir” ifadelerini kullandı.

Gazzeye yardım taşıyan gemi Mısırda

7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırısı altındaki Gazze için bölgede diplomatik temaslarını sürdüren Türkiye, insani yardım için de çalışmalarına devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve İzmir Alsancak Limanı’ndan yola çıkan yardım gemisi, Mısır’ın El Ariş Limanı’na vardı.

“Sağlık Bakanlığımızın göndermiş olduğu yoğun bakım üniteleri ve acil üniteleri, hepsini mısırlı kardeşlerimiz hemen kurup gelecek, Filistinliler için hazır hale getirmiş durumdalar. Gemide sahra hastanelerimiz mevcut, ambulanslarımız mevcut, jeneratörler mevcut, su getirdik yine yüz tona yakın.”

Gazzeye yardım taşıyan gemi Mısırda

Gemi içinde bulunan sahra hastaneleri, ambulanslar ve tıbbi malzemeler önce Mısır’a gidecek. Oradan da Refah Sınır Kapısı’na götürülecek. Yardımların en kısa sürede bölgeye ulaştırılması planlanıyor. “Bir an önce bu malzemeleri Gazze’ye sokmaya çalışıyoruz, daha iyi durumdayız. Yetkililerden aldığım bilgilere göre umarım yakın zamanda da bunların hepsini sokmuş oluruz. Biz orada büyük bir hastane altyapısı oluşturmaya çalışacağız. Yine oradaki hastaneleri de ayağa kaldırmak için elimizden geleni yapacağız.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu