TÜRKİYE

2023 yılında ek ders ücretleri ne kadar? Ücretli öğretmenlik için bir ek ders saati kaç TL?

Atatürk Kültür Merkezi’nde 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni’nde önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Eğitimden ulaştırmaya her alanda hazırlık yaptık ve eğitime hep özel önem verdik” diyerek ücretli öğretmen ek ders ücreti zammı ile ilgili müjdeyi verdi.

EK DERS ÜCRETİ NE KADAR 2023 OLDU?

Temmuz ara zam ile kadrolu öğretmenler için ek ders ücreti, 51.15 TL’den 60.12 TL’ye yükselmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 60.12 TL olan ücretli öğretmenlerin ek ders ücretinde yüzde 25 artış yaptıklarını açıkladı. Böylelikle ek ders ücreti saatlik 75.15 TL oldu.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK NEDİR?

Ücretli öğretmenlik, genellikle devlet okullarında kadrolu öğretmenlerin yetersiz olduğu derslerde veya dönemlerde görevlendirilen öğretmenlere verilen bir unvandır. Ücretli öğretmenler, genellikle ders başına ya da saat başına ücret alırlar ve kadrolu öğretmenler gibi sabit bir maaş veya tüm sosyal haklara sahip değillerdir.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK İÇİN GENEL ŞARTLAR

Eğitim Seviyesi: Ücretli öğretmen olabilmek için genellikle en az bir lisans derecesine sahip olunması gerekmektedir.

KPSS Şartı: Çoğu durumda Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanı gerekmeyebilir fakat bu kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir.

Belgeler: Genellikle nüfus cüzdanı, öğrenim belgesi, sabıka kaydı ve sağlık raporu gibi belgelerin ibrazı istenir.

Müracaat: İlgilendiğiniz okul veya eğitim kurumuna şahsen ya da online olarak başvuru yapabilirsiniz. Fakat online başvurular genellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilir.

Görev Süresi: Ücretli öğretmenlik, belirli bir dönem veya öğretim yılı için yapılır ve genellikle sözleşmeli bir biçimde gerçekleşir.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK AVANTAJLARI

-Eğitim ve öğretim alanında deneyim kazanma fırsatı
-Ek gelir imkanı

Beden eğitimi öğretmenliği alımı ne zaman, şartları neler? MEB sözleşmeli öğretmen ataması kontenjan sayısı... Beden eğitimi öğretmenliği alımı ne zaman, şartları neler? MEB sözleşmeli öğretmen ataması kontenjan sayısı...

Beden eğitimi öğretmenliği alımı ne zaman, şartları neler? MEB sözleşmeli öğretmen ataması kontenjan sayısı…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu